předpisy avsec ochrana civilní letectví aviation security školení avseccore
Předpisy
Koho by nebavilo si listovat v zákonech a jiných předpisech, úmluvách a doporučeních? Proto zde najdete jednoduchý přehled dokumentů, které se kolem ochrany civilního letectví točí. A kdo v tom nevidí zábavu, ten může kliknout na kontakt a využít některou z nabízených služeb.
Mezinárodní
Není cílem zde uvádět veškeré mezinárodní úmluvy, avšak pro oblast ochrany civilního letectví před protiprávními činy jsou významné dvě mezivládní organizace, a to Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) a Evropská konference pro civilní letectví (ECAC). V roce 1944 byla podepsána Úmluva o civilním letectví (Chicagská úmluva), na jejímž základě vzniklo ICAO, a jejímž cílem je rozvíjet a harmonizovat pravidla v civilním letectví celosvětově. V roce 1955 ICAO a Rada Evropy zakládají ECAC, která má dnes 44 členů, a která usiluje o vývoj bezpečného, efektivního a udržitelného evropského systému letecké dopravy.
ICAO
Pokud nesedíte ve školních lavicich, pak zcela jistě není nutné začít studium předpisů Chicagskou úmluvou o mezinárodním civilním letectví. Vhodnější je nahlédnout do příloh této úmluvy. Ochrana civilního letectví je upravena v Annex 17, ale některé postupy jsou upraveny v Annex 6, a to oblast vázaná na provoz letadel a helikoptér. V ČR jsou tyto přílohy obsaženy v leteckých předpisech řady L, které najdete v sekci „Národní“. ICAO činnost v této oblasti samozřejmě nekončí u Annex 17. Zdokonaluje Security Manual (Doc 8973), který je však neveřejný. Jedná se o obsáhlý materiál obsahující doporučení. Dále pak řadu dalších manuálů, např. k dozorové činnosti, výcviku a další.
ECAC
Kromě důkladné a odborné činnosti v rámci fór, pracovních a jiných skupin, vydává v oblasti civilního letectví celou řadu dokumentů, které obsahují doporučení nejlepší praxe. Členské státy z těchto dokumentů čerpají při tvorbě vlastních opatření, nebo přistupují k převzetí jednotlivých opatření bez modulací. Předpis, který je zaměřen na ochranu civilního letectví je ECAC Doc 30 Part II, který je neveřejný. Tam kde se dokument úpravou kryje s rozsahem legislativy EU lze zjistit, že se shodují. ECAC převzetím opatření upravených v rámci EU se snaží docílit větší harmonizaci pravidel mezi členy EU a ostatními členy ECAC. Obsah dokumentu je širší a zahrnuje i problematiku kybernetické bezpečnosti, bezpečnosti za letu, ATM a další.doku
EU
V roce 2002 došlo k první detailní úpravě ochrany civilního letectví na úrovni EU. Potřeba změny rámcového nařízení na sebe nenechala dlouho čekat, práce na novém nařízení, které by původní nahradilo, byly zahájeny v roce 2005 a finální verze spatřila světlo světa v roce 2008. Stávající prováděcí akty byly Evropskou komisí následně nahrazeny v roce 2015, a to jednak jako nařízení, druhým je pak rozhodnutí (veřejně nepřístupné – relevantní části obdrží subjekt v souladu s § 86d zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví).
První pohled na diagram by mohl kdekoho odradit. Je to způsobeno relativně častou aktualizací, avšak mnohých z Vás se vůbec nemusejí dotýkat. Aktualizace jsou v diagramu zobrazeny v bílých polích a ve zjednodušeném názvu předpisu jsou snadno rozeznatelné. Veškeré tyto předpisy naleznete na portále EUR-Lex. V rychlém vyhledávání pak zadejte v prostém formátu číslo s lomítkem. Následně je pak možné předpis stáhnout jak ve verzi české, tak i jiných jazycích. Jedinou výjimkou jsou ROZHODNUTÍ KOMISE, která jsou neveřejná a obsah těchto rozhodnutí je v potřebném rozsahu zasílán Úřadem pro civilní letectví poté, co subjekt ohlásí záměr zahájit činnost dle § 86c zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví.
Národní
Oblast ochrany civilního letectví před protiprávními činy je na národní úrovni upravena v právních předpisech a leteckých předpisech. V zákoně je problematika upravena v části osmé, ale určitě není dobré opomíjet část devátou, kde se seznámíte s možnými sankcemi. Příslušné odkazy na stránky Ministerstva dopravy najdete pod jednotlivými tlačítky.
zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví, ve znění pozdějších předpisů
vyhláška č. 410/2006 Sb., o ochraně civilního letectví před protiprávními činy a o změně a doplnění vyhlášky Ministerstva dopravy a spojů č. 108/1997 Sb.
L 17 BEZPEČNOST – OCHRANA MEZINÁRODNÍHO CIVILNÍHO LETECTVÍ PŘED PROTIPRÁVNÍMI ČINY, uveřejňované Ministerstvem dopravy v Letecké informační příručce
Bezpečnostní programy
Vsouladu s § 85a zákona č. 49/1997 Sb., o civilním letectví Úřad pro civilní letectví (ÚCL) vydává a aktualizuje národní programy. Tyto programy Vám mohou pomoci ve Vaší činnosti a přípravách na ni. Národní programy si můžete volně stáhnout na stránkách ÚCL, kam Vás zavede tlačítko níže. Získání přístupu k NBP vyžaduje krátkou registraci. V několika slovech zde najdete zaměření jednotlivých programů. Výhodou národních programů je, že pro adresáty jsou srozumitelnější a čtivější než právní předpisy. Proto je lze ke snadnějšímu uchopení oblasti ochrany civilního letectví jedině doporučit.
NÁRODNÍ BEZPEČNOSTNÍ PROGRAM OCHRANY CIVILNÍHO LETECTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY PŘED PROTIPRÁVNÍMI ČINY (NBP)
Jedná se o souhrn bezpečnostních opatření, doporučení a povinností. Cílem je nastavení jednotného systému v oblasti ochrany civilního letectví na národní úrovni. Současně obsahuje i koordinaci jednotlivých zúčastněných složek státu a jejich vazeb, ale také je cílem informovaní všech osob zúčastněných na ochraně civilního letectví. Tento program neobsahuje část povinností, které jsou obsaženy v souvisejících rozhodnutích Evropské komise.
NÁRODNÍ PROGRAM BEZPEČNOSTNÍHO VÝCVIKU V CIVILNÍM LETECTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY (NPBV)
Tento národní program nastavuje jednotlivá kvalifikační kritéria a výcvik pracovníků všech fyzických a právnických osob zúčastněných na civilním letectví. Obsah programu vychází primárně z legislativy EU, která základní parametry odborných příprav nastavuje. Lze zde nalézt informace o kvalifikačních požadavcích na školitele, ale především na jednotlivé odborné přípravy stanovením jejich určení, rozsahů, cílů a platností.
NÁRODNÍ PROGRAM ŘÍZENÍ KVALITY BEZPEČNOSTNÍCH OPATŘENÍ K OCHRANĚ CIVILNÍHO LETECTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY PŘED PROTIPRÁVNÍMI ČINY (NPŘK)
Jako poslední, ale neméně důležitý je souhrn pravidel pro provádění kontrolní činnosti, a to jak ze strany státu, resp. Úřadu pro civilní letectví, tak i systém vnitřní kontrolní činnosti jednotlivých subjektů. Kvalifikační požadavky jak na auditory státu, tak i na osoby provádějící vnitřní kontrolu. Dále pak typy a metodiku kontrolní činnosti, ale i obsahové náležitosti protokolů a doporučení pro zprávy o kontrolní činnosti. Tak jako mnohé body NPŘK vycházejí z legislativy EU, tak i harmonizovaný systém klasifikace je obsahem programu.